Direkte til indholdet
Gå til forsiden

Provstiudvalg

 

Provstiudvalg

Formand

Provst Lise Hindsholm
Vesterled 45
6855 Janderup

Tlf. 21439392

e-mail: lhi(at)km.dk

Billede af provst Lise Hindsholm

Næstformand

Erik Juhl
Blåbærvej 3
6753 Agerbæk

Tlf. 25116540

e-mail: erikjuhl(at)bbsyd.dk 

Billede af Erik Juhl

Thorkild Møller Christensen
Frøstrupskovvej 11, Frøstrup
6830 Nørre Nebel

Tlf. nr. 51206185

e-mail: landlyst11(at)bbsyd.dk

 

Billede af Thorkild Møller Christensen

Bente Dalgas Kristiansen
Solvænget 83
6870 Ølgod

Tlf. 23420040

e-mail: bekr@icloud.com

 

 

Billede af Bente Dalgas Kristiansen

Steen Lauritz Andersen
Åbrinken 11
6800 Varde

Tlf. 40233569

e-mail: steenlauritza@gmail.com

 

Billede af Steen Lauritz Andersen

Ejnar Kudsk
Adsbølvej 11, Strellev
6870 Ølgod

Tlf. 61468304

e-mail: ejnarkudsk@outlook.dk 

Billede af Ejnar Kudsk

Morten Fester Thaysen
Vestervold 1
6800 Varde

Tlf. 75220234

e-mail: mth(at)km.dk

 

Billede af Morten Fester Thaysen

Resultat af valg til provstiudvalg og stiftsråd 2021

Der var ved fristens udløb af kandidatliser den 13. september 2021 kl. 16.00 kun indleveret 1 liste for henholdsvis valg af læge medlemmer og valg af præsterepræsentant til provstiudvalget samt valg til stiftsråd, hvorfor afstemningen aflyses. 

Følgende er valgt til læge medlemmer af provstiudvalg:
Thorkild Møller Christensen, Frøstrupskovvej 11, Lunde, 6830 Nr. Nebel
Erik Juhl, Blåbærvej 3, 6753 Agerbæk
Bente Dalgas Kristiansen, Solvænget 83, 6870 Ølgod
Steen Lauritz Andersen, Åbrinken 11, 6800 Varde
Ejnar Kudsk, Adsbølvej 11, Strellev, 6870 Ølgod
Følgende er valgt som stedfortrædere for læge medlemmer af provstiudvalg:
Claus Larsen, Kvongvej 449, Kvong, 6800 Varde
Thyge Kjeldgaard Nielsen, Vardevej 5, 6818 Årre

Følgende er valgt som præsterepræsentant til provstiudvalg:
Morten Fester Thaysen, Vestervold 1, 6800 Varde
Følgende er valgt som stedfortrædere for præsterepræsentant til provstiudvalg:
Anne Mette Wind Gundesen, Hyldehaven 8, 6800 Varde

Følgende er valgt som medlem af stiftsrådet:
Erik Juhl, Blåbærvej 3, 6753 Agerbæk
Følgende er valgt som stedfortræder for medlem af stiftsrådet:
Steen Lauritz Andersen, Åbrinken 11, 6800 Varde

Såfremt der ikke indleveres stedfortræderlister senest den 1. november 2021, anses ovennævnte stedfortrædere for at være de valgte.

 
Varde Provsti, Roustvej 50, 6800 Varde. Tlf. 21 52 22 52. Email: varde.provsti(a)km.dk